Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile można dostać za auto na złomie?

2023-11-15
Ile można dostać za auto na złomie?

W przypadku stłuczki na drodze, zestarzenia się auta lub poważnych awarii technicznych warto rozważyć oddanie pojazdu na złom. Jest to nie tylko ekologiczny sposób na pozbycie się wadliwego samochodu - właściciel może uzyskać dzięki temu pieniądze potrzebne na zakup nowego pojazdu. Ile można dostać za auto na złomie? Od czego zależy cena skupu samochodu? Zapraszamy do lektury.

Jak wyceniane są pojazdy na złomie?

Wartość złomowania pojazdu zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest waga samochodu, a także jego stan techniczny. Jeżeli auto jest po poważnej stłuczce, to prawdopodobnie nada się tylko do kasacji. W innych sytuacjach możliwe jest odzyskanie części pojazdu, np. elementów karoserii czy silnika, i wprowadzenie ich do ponownego obiegu. 

Co wpływa na cenę skupu auta na złomie?

  • Marka i model pojazdu - niektóre modele są wyceniane korzystniej ze względu na możliwość pozyskania z nich używanych części do dalszej sprzedaży. Większa popularność marki czy danego modelu samochodu może zwiększyć wartość pojazdu na skupie złomu.
  • Rok produkcji auta - nowsze modele mogą zawierać bardziej wartościowe komponenty, a tym samym osiągnąć wyższą cenę skupu.
  • Stan pojazdu - chociaż właściciel planuje przeznaczyć samochód na złom, to niektóre elementy pojazdu mogą być nadal w dobrym stanie i nadawać się do ponownego użycia lub dalszej sprzedaży. Samochody uszkodzone w znaczny sposób, np. podczas poważnych kolizji drogowych lub na skutek wieloletniego zużycia, mogą być mniej wartościowe i uniemożliwiać ponowne wykorzystanie części.
    Jeżeli auto jest w stanie niekompletnym i brakuje w nim wielu części, to obniża to całkowitą cenę złomowania pojazdu. W przypadku kompletnych samochodów cenę w skupie oblicza się na podstawie 90% masy całkowitej pojazdu (pozostałe 10% wagi jest odliczane ze względu na obecność niemetalowych elementów w samochodzie).
  • Waga auta - złomowiska często wyceniają samochody na podstawie całkowitej masy. Im cięższy jest pojazd, tym więcej pieniędzy można za niego otrzymać na złomowisku.
  • Koszty związane ze złomowaniem - należy mieć na uwadze także koszty transportu auta na złomowisko oraz ewentualne opłaty administracyjne związane ze złomowaniem pojazdu.

Końcowa cena za sprzedaż auta na złom ustalana jest indywidualnie na podstawie wagi i stanu pojazdu. Kwoty w skupie mogą nieco różnić się w zależności od typu samochodu, a właściciel złomowanego pojazdu otrzymuje za każdy 1 kg masy auta:

  • ok. 40 - 50 groszy w przypadku samochodów osobowych;
  • ok. 70 groszy za auto dostawcze;
  • ok. 60 groszy w przypadku ciężarówek i autobusów.

Używane części do auta z demontażu

Ważnym elementem wyceny są używane części do auta, które mogą być odzyskane i sprzedane. Silniki, skrzynie biegów, alternatory czy inne komponenty, jeśli są w dobrym stanie, mogą znacznie zwiększyć wartość pojazdu.

Warto negocjować cenę na skupie złomu, szczególnie w przypadku rzadko spotykanych modeli aut i cennych części, które mogą trafić do sprzedaży.

Podsumowanie

Kwoty oferowane za używane pojazdy w punktach skupu złomu mogą zależeć m.in. od typu i stanu samochodu, konkretnego modelu i rocznika, jednak duże znaczenie odgrywa również masa auta. Stan techniczny niektórych samochodów pozwala na ponowne wykorzystanie wybranych części i wprowadzenie ich na rynek wtórny. Warto przedyskutować zaoferowaną w skupie cenę, np. gdy złomowany pojazd jest w stanie kompletnym i można pozyskać z niego cenne elementy.

pixelpixel